Czatowanie to inaczej prowadzenie konwersacji za pośrednictwem jakiegoś medium. Dawniej określenie to używane było głównie w kontekście rozmów przez internet, jednak ze względu na rozwój technologiczny dotyczy to różnych obszarów, a czatować można równie dobrze przez SMS czy odpowiednią do tego aplikację. Sam wyraz wziął się z języka angielskiego, w którym chat oznacza nic innego niż po prostu pogawędkę. Wyraz ten świetnie pasował do charakteru internetowych rozmów, które miały być lekkie, niezobowiązujące i służyć przede wszystkim celom towarzyskim.
Czat jest jedną z najprostszych i najbardziej funkcjonalnych form kontaktu pomiędzy ludźmi w sieci. W odróżnieniu od czata SMS-owego ten internetowy umożliwia bardzo szybką reakcję osób, które toczą konwersację, niemal w czasie rzeczywistym, a nawet jeszcze zanim rozmówca dokończy pisać swój komunikat. Bardzo często funkcją czatu jest poglądowa informacja o tym, że ktoś właśnie do nas pisze – to jeszcze bardziej zacieśnia komunikację, szczególnie kiedy rozmówcy się nie widzą. Świadomość, że ktoś jest przy komputerze, zastanawia się, co nam odpisać itp., sprawia, że czujemy się jak podczas zwykłej rozmowy. Nic dziwnego, że ta forma kontaktów bardzo się upowszechniła, a swój własny czas mają tysiące stron w sieci. Istnieją też strony internetowe będące typowymi czatami, gdzie użytkownicy mogą wejść i stworzyć swój pokój rozmów.
Poza podziałem czatów ze względu na medium, na przykład na czaty internetowe czy SMS-owe, czaty można podzielić ze względu na stopień prywatności rozmówców. Istnieją zatem czaty grupowe, na których – co sama nazwa wskazuje – jednocześnie rozmawiać może ze sobą wiele różnych osób. Są także czaty prywatne, do których dostęp jest ograniczony tylko do wybranych osób. Jeszcze inna grupa to czaty prywatne 1:1, gdzie mogą rozmawiać ze sobą tylko dwie osoby. Osobną grupą są czaty, stworzone na potrzeby serwisów dla dorosłych, gdzie czat prywatny może być „podglądany” przez osobę, nazywaną niekiedy „szpiegiem”, która w rozmowie faktycznie nie bierze udziału, ale widzi komunikaty, przesyłane przez innych.
Ostatni podział czatów dzieli je ze względu na typ nadawanych komunikatów. Dawniej był to jedynie dźwięk, do którego z czasem doszła możliwość wysyłania znaków graficznych, tzw. emotikon, GIF-ów, czy zdjęć. Potem powstały czaty wideo, przekazujące obraz i dźwięk.
Czatowanie jest dużo ciekawsze, jeśli kontakt z rozmówcą można nawiązać na różnych płaszczyznach. Z tego powodu czaty tekstowe są obecnie wypierane przez czaty wideo, w których jakość komunikatu jest niemal taka, jak w rozmowie na żywo. Wiele zależy oczywiście od jakości sprzętu, którym dysponujemy, ale dziś już najbardziej podstawowe kamerki dają wyraźny obraz i, który pozwala czuć się jak podczas spotkania w realu.
Każdy czat daje możliwość przesyłania zarówno emotikon, jak i dodatkowych materiałów – zdjęć, plików wideo, GIF-ów i nie tylko. Większość ma także możliwość tworzenia listy ulubionych kontaktów, czy też blokowania osób, z którymi nie chcemy już rozmawiać. Zwykle użytkownik może ustawiać swoje statusy dostępności, informując o tym, czy jest obecnie przy komputerze, czy jest zajęty, czy też chętny na pogawędkę. Można także dodać swoje zdjęcie, informacje o sobie, czy ulubione motto. Przydatnym rozwiązaniem są powiadomienia o otrzymanych wiadomościach w formie dźwiękowej. Jak widać, czatowanie to forma komunikacji, która umożliwia różne formy kontaktu.